P14 SM 5-ottelu: matkakertomus

SM-ottelut 2009 – P14 5-ottelu
4.9.2009, Kotka

Viisi innokasta poikaa kamoineen (mukana oli myös yksi seiväs!) oli ahdettu kahden huoltajan kanssa samaan autoon aurinkoisena torstai-iltana. Matka kohti Kotkaa ja Suomen mestaruus -ottelua starttasi. Kisaajat olivat Frans Kujanpää, Joonas Oksanen, Juho Pommelin, Joni Syrjälä ja Valtteri Toimela. Tarinan kertoja (ja kuski) ja Toimelan Jukka olivat valmiina huoltamaan joukkoa perjantain kisassa. Etelää kohti ajettaessa aurinkoinen sää jäi etelästä vyöryvän pilvimassan alle. Sateen uhka perjantain kisapäivälle kasvoi vääjäämättä…


Perjantaiaamu valkeni erittäin tuulisena, mutta vielä poutaisena. Hotelli Cumulus Kotkassa hyvin nukutun yön ja runsaan aamiaisen jälkeen pojat siirtyivät kävellen lähistöllä olevalle Karhulan keskuskentälle. Osallistumisen varmistukset oli tehty jo aamuvarhain. Kaikki oli valmista klo 10 alkavaan poikien 5-otteluun. Kisaan lähti mukaan lopulta 16 ottelijaa. Toisena kilpailuna päivän aikana oli ohjelmassa N17 7-ottelun 1. päivä.

Tuntia ennen 5-ottelun ensimmäistä lajia taivas repesi – vettä tuli ja tuuli oli puuskissa melkoinen! Aitajuoksu paineltiin sateessa reippaaseen vastatuuleen (-5,5 m/s), mikä varmasti söi miestä. Pyrinnön joukkue selvitti osuutensa hyvin liukkaalla radalla. Valtteri oli kolmas ja Frans kuudes.

Seuraavana oli vuorossa pituus, joka hypättiin vuorostaan melkoiseen puuskaiseen myötätuuleen (max +5,9 m/s), mikä hankaloitti jatkuvan vesisateen ohella sopivan askelmerkin löytymistä. Kaikki pojat saivat tuloksen, joten ottelu saattoi jatkua. Valtteri oli seitsemäs ja Frans 10. Tässä vaiheessa kaikki kisaajien vaatteet olivat jo tietysti aivan märkiä, joten huoltajilla riitti paimentamista niiden vaihtamisessa ja energian tankkauksessa. Keihäs heitettiin vuorostaan vastatuuleen. Jos keihäs lähti vähänkin pystyyn, tuuli pudotti sen leijana alas. Vesisade jatkui edelleen. Frans oli Pyrinnön pojista parhaana 10. Ja taas oli syytä vaihtaa kuivaa vaatetta ja tankata. Märkien vaatteiden määrä pukuhuoneessa kasvoi huimaa vauhtia.

Keihään jälkeen oli vuorossa seiväshyppy. Taivas alkoi jo hieman kirkastua ja sade loppui – vihdoinkin! Viedessäni joukkueen ainoan kolmen metrin seipään hyppypaikalle alkoi minua pakostakin hymyilyttää jättäessäni seipään muiden hyppääjien putkien ja pussien viereen odottamaan kisan alkamista. Kisan piti alkaa klo 15. Kilpailijat vietiin aikataulussa paikalle, mutta vain toinen hyppypaikka oli valmiina. Ns. kuuma sarja pääsi heti hakemaan askelmerkkiä ja tuntumaa, mutta toinen ryhmä, jossa myös Pyrinnön pojat olivat, joutui odottamaan hyppypaikan valmistumista lähes tunnin! Vihdoin kisa oli valmis alkamaan. Sää oli muuttunut poutaiseksi.

Pyrinnön joukkue venyi seipäässä hyvään tulokseen, kun ottaa huomioon lajin harjoitusmäärät. Eroa ottelun kärkeen tuli kuitenkin metrin verran (noin 300 pistettä): kisan paras tulos 360 ja Pyrinnön paras 260 (Frans). Hienointa oli kuitenkin havaita se, että pojat kannustivat toisiaan seiväskisan aikana ja heillä oli selvästi hauskaa!

Kun seiväskisa alkoi tunnin myöhässä järjestäjien sähläyksen takia ja toisen ryhmän kisa venyi pitkäksi, voitiin viimeinen laji 1000m juoksu aloittaa vasta kello kuuden jälkeen. Tässä vaiheessa aurinkokin jo hieman pilkisti pilvien takaa. Pyrinnön pojat juoksivat kaikki samassa erässä. Kaikkensa antaneena ottelijat kirivät maaliin suoritettuaan hienon kisan hankalissa olosuhteissa. Oma ennätyssarja taisi tulla kaikille viidelle ottelijalle!

Joukkuekisassa Frans ja Valtteri olivat kolmas, Joni ja Joonas neljäs. Paluumatkalla saimme kuulla Henkalta tyttöjen hienosta menestyksestä Kouvolassa T14 5-ottelussa: Reetta Hurske kultaa, Miia Sillman hopeaa ja Vera Suihko viides. Joukkuekilpailussa Reetta ja Miia olivat ylivoimaisia ykkösiä, Vera ja Lotta Perjola hienosti viidentenä. Kaikkiaan osallistujia oli 38 ja joukkueita 14.

Ensi vuonna moniottelut järjestetään Huittisissa ja Sastamalassa.

Petri Pommelin

 

Kisajärjestäjän kuvia Karhulan ottelupäivistä

 
RocketTheme Joomla Templates