Komea joukko pyrintöläisiä Turun SM-halleihin
19.02.2010 12:30

SUL

Pyrinnöllä on viikonloppuna Turun Kupittaalla pidettävissä SM-halleissa mukavan kokoinen joukkue. Yhteensä kuusi miestä ja kahdeksan naista lähtee kilpailemaan hallimestaruuksista.

Kolme hallimitalin puolustajaa tulessa

Tommi Evilä avaa kilpailukauden ja lähtee puolustamaan viime talvista hallimestaruuttaan sunnuntain pituuskisaan.

Elisa Hakamäki taisteli sadasosan turvin itsensä Botnia-hallissa pika-aitojen hopealle. Turussa mitaleista lähtee kamppailemaan Hakkiksen lisäksi 22 naista. Heidän joukossaan on myös Tähtien kisoissa aitaennätystään mainiosti parannellut Lotta Harala.

Pauliina Tuomaalalla on naisten pituudessa puolustettavanaan pronssimitali vuoden takaisista Vaasan kisoista.

Tiina Hakanen taistelee Turussa korkeushypyn mitaleista. Tiinalla on kaksista edellisistä Kalevan kisoista mitali taskussaan ja hallikauden alku lupaa hyvää sunnuntain kisaan.

Pyrintöläistä juoksuvoimaa radalla

Naisaitureiden lisäksi kuusi muuta pyrintöläistä nähdään Kupittaan tiukalla juoksuradalla.

Vielä 16-vuotias Jani Koskela ottaa mittaa aikamiesten rinnalla 200 m ja 400 m koitoksissa. Hallikauden aiemmat ennätysjuoksut lupaavat hyviä vetoja myös SM-mittelöissä. Tammikuun lopulla viestiseuraottelussa komeasti urakoinut Jouko Juntunen starttaa 800 m kisaan ja helmikuun alussa hienosti otellut Lassi Raunio nähdään 60 m aidoissa.

Huikeita juoksuja alkukaudesta esittänyt Ella Räsänen on ilmoitettu 60 m, 200 m ja 400 metrin matkoille. Vuosi sitten Vaasassa monen katsojan kauniilla tyylillä ja vauhdikkailla juoksuilla herätellyt nuori juoksija on nostettu SUL:n uutisissa yhdeksi 400 metrin voittajaehdokkaaksi.

Anna Heiniö avaa kisakautensa Turussa. Anna nähdään naisten pikamatkoilla 60 ja 200 metrillä. Kakkosen kisassa on kolmantena pyrintöläisenä viivalla Maiju Pokkinen. Maiju paranteli alkukuusta Pirkkahallissa käydyissä kansallisissa halliennätyksensä aikaan 25.82.

SM-viesteissä juostaan myös 4 x 170 m viesti. Pyrinnöltä on ilmoitettu naisten kisaan joukkue.

Hyppylajeissa kolme Pyrinnön ensikertalaista

Syksyllä Vesilahdelta Pyrintöön siirtynyt Jere Bergius on oivassa hyppykunnossa. Jere hyppäsi tammikuun lopussa oman ennätyksensä 550 ja kuuluu seiväskisan suosikkeihin.

Nuori Eetu Ehrola rikkoi 7 metrin rajan Botnia-kisojen pituudessa. Eetu lähtee Janin ja Maijun tavoin aikuisten SM-kisojen ensikertalaisena hakemaan lisäsentteja tasan 700 kirjattavaan ennätykseensä.

Pyrintöön ja Tiia Hautalan valmennukseen viime syksynä vaihtanut Mia Nieminen on yksi 14:sta kolmiloikkaajasta. Toivotaan, että Mia löytää hyvät askelmerkit Kupittaan haastavalla vauhdinottoradalla.

Onnea ja hyviä tuloksia kaikille pyrintöläisille!

- raija

 
RocketTheme Joomla Templates